Vicor Corporation V110A48H300BG2
V110A48H300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A48H300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V110A48H300BG2.pdf
Availability of V110A48H300BG2
QUANTITY
V110A48H300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48H300BG2
Internal Part NumberEIS-V110A48H300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48H300BG2
Related LinksV110A48, V110A48H300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48H300BG2 Details Description
Related parts for V110A48H300BG2
FIXED IND 1UH 10A 13 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 750MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf