Vicor Corporation V110A48M400BS3
V110A48M400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A48M400BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V110A48M400BS3.pdf
Availability of V110A48M400BS3
QUANTITY
V110A48M400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A48M400BS3
Internal Part NumberEIS-V110A48M400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A48M400BS3
Related LinksV110A48, V110A48M400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A48M400BS3 Details Description
Related parts for V110A48M400BS3
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 3015 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FUSE BUSS SMALL DIMENSION datasheet.pdf
FUSE 1.5A BUSS MIDGET datasheet.pdf