Vicor Corporation V110A5C200BS3
V110A5C200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5C200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5C200BS3.pdf
Availability of V110A5C200BS3
QUANTITY
V110A5C200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5C200BS3
Internal Part NumberEIS-V110A5C200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5C200BS3
Related LinksV110A5, V110A5C200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5C200BS3 Details Description
Related parts for V110A5C200BS3
CONN RECEPT 8POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
FERRULE .25MM 10T YLW 1 = 500PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE ANALOG 0-1PSI datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 180 datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 90 4 P TUBE datasheet.pdf
220UF 25V 6,3X11 datasheet.pdf