Vicor Corporation V110A5C300BN3
V110A5C300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5C300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5C300BN3.pdf
Availability of V110A5C300BN3
QUANTITY
V110A5C300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5C300BN3
Internal Part NumberEIS-V110A5C300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5C300BN3
Related LinksV110A5, V110A5C300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5C300BN3 Details Description
Related parts for V110A5C300BN3
BEAD MULTI-TURN AXIAL 835 OHMS datasheet.pdf
CONN FERRULE RG-58C CRIMP ZINC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS 11ROW VERT datasheet.pdf