Vicor Corporation V110A5H300BL3
V110A5H300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5H300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5H300BL3.pdf
Availability of V110A5H300BL3
QUANTITY
V110A5H300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5H300BL3
Internal Part NumberEIS-V110A5H300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5H300BL3
Related LinksV110A5, V110A5H300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5H300BL3 Details Description
Related parts for V110A5H300BL3
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 36A TO-262 datasheet.pdf
IC MIXER 150MHZ UP CONVRT 20SO datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K SPI 8MSOP datasheet.pdf
IC LCD BKLT INVERTER DRV 20SOIC datasheet.pdf
GPS MODULE SMD SIRF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf