Vicor Corporation V110A5M200BF2
V110A5M200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5M200BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5M200BF2.pdf
Availability of V110A5M200BF2
QUANTITY
V110A5M200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5M200BF2
Internal Part NumberEIS-V110A5M200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5M200BF2
Related LinksV110A5, V110A5M200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5M200BF2 Details Description
Related parts for V110A5M200BF2
RES SMD 22 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
POLYSWITCH STRAP 0.70A HOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 163A SP6 datasheet.pdf
IC DVR PWR COIL 380V POWERSO10 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 5/21 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 99MA 33.8 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.8A 36 MOHM SMD datasheet.pdf