Vicor Corporation V110A5M200BF2
V110A5M200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5M200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5M200BF2.pdf
Availability of V110A5M200BF2
QUANTITY
V110A5M200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5M200BF2
Internal Part NumberEIS-V110A5M200BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5M200BF2
Related LinksV110A5, V110A5M200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5M200BF2 Details Description
Related parts for V110A5M200BF2
RES SMD 2.37M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ATM/IP INTERWORKING BGA-256 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 25POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECT TONGUE 10-12AWG #8 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.17"L X 7.09"W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf