Vicor Corporation V110A5M200BN
V110A5M200BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A5M200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5M200BN.pdf
Availability of V110A5M200BN
QUANTITY
V110A5M200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5M200BN
Internal Part NumberEIS-V110A5M200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5M200BN
Related LinksV110A5, V110A5M200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5M200BN Details Description
Related parts for V110A5M200BN
IC DVR/RCVR TIA/EIA 232 28-SSOP datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 2500MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 540NH 7A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 144 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 117POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf