Vicor Corporation V110A5M200BN
V110A5M200BN picture photo
Mfg. Part Number
V110A5M200BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5M200BN.pdf
Availability of V110A5M200BN
QUANTITY
V110A5M200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5M200BN
Internal Part NumberEIS-V110A5M200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5M200BN
Related LinksV110A5, V110A5M200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5M200BN Details Description
Related parts for V110A5M200BN
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONNECTOR 7.92 2POS_HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 100' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 30P-30P F-M PNL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 48A U8FL datasheet.pdf
BCH-350H-19 BK datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 6A TO252 datasheet.pdf