Vicor Corporation V110A5M300BS
V110A5M300BS picture photo
Mfg. Part Number
V110A5M300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5M300BS.pdf
Availability of V110A5M300BS
QUANTITY
V110A5M300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5M300BS
Internal Part NumberEIS-V110A5M300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5M300BS
Related LinksV110A5, V110A5M300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5M300BS Details Description
Related parts for V110A5M300BS
CONN RECEPT PIN .015-.022" .125" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY .600A 600VAC/DC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
GRAPHITE PAD LED 24X24X0.16MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf