Vicor Corporation V110A5T200BG
V110A5T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A5T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5T200BG.pdf
Availability of V110A5T200BG
QUANTITY
V110A5T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5T200BG
Internal Part NumberEIS-V110A5T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5T200BG
Related LinksV110A5, V110A5T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5T200BG Details Description
Related parts for V110A5T200BG
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK HEX RAILMNT KRG BN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 60POS .050 R/A datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 8SIP datasheet.pdf