Vicor Corporation V110A5T200BS2
V110A5T200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5T200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V110A5T200BS2.pdf
Availability of V110A5T200BS2
QUANTITY
V110A5T200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5T200BS2
Internal Part NumberEIS-V110A5T200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5T200BS2
Related LinksV110A5, V110A5T200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5T200BS2 Details Description
Related parts for V110A5T200BS2
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CARD RACK 19X7X15.75 METAL datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
HEAT GUN W/SHRINK ATTCHMNT 230V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR RRIO LV SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 96POS datasheet.pdf