Vicor Corporation V110A5T300BG3
V110A5T300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A5T300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V110A5T300BG3.pdf
Availability of V110A5T300BG3
QUANTITY
V110A5T300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A5T300BG3
Internal Part NumberEIS-V110A5T300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A5T300BG3
Related LinksV110A5, V110A5T300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A5T300BG3 Details Description
Related parts for V110A5T300BG3
CONN RECEPT 17POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
POT 75 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 1800A 600V 3KN/110 AR UR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK DPDT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf