Vicor Corporation V110A8E200BG3
V110A8E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8E200BG3.pdf
Availability of V110A8E200BG3
QUANTITY
V110A8E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8E200BG3
Internal Part NumberEIS-V110A8E200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8E200BG3
Related LinksV110A8, V110A8E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8E200BG3 Details Description
Related parts for V110A8E200BG3
IC XLATOR 9B LTCH ECL-TTL 28PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
GRIP 1-1/4" 1.125-1.25" STR MALE datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 806K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 136MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf