Vicor Corporation V110A8E200BS2
V110A8E200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8E200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8E200BS2.pdf
Availability of V110A8E200BS2
QUANTITY
V110A8E200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8E200BS2
Internal Part NumberEIS-V110A8E200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8E200BS2
Related LinksV110A8, V110A8E200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8E200BS2 Details Description
Related parts for V110A8E200BS2
RES 2.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 29MA 65 OHM TH datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 3.5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf