Vicor Corporation V110A8E300BF
V110A8E300BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A8E300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8E300BF.pdf
Availability of V110A8E300BF
QUANTITY
V110A8E300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8E300BF
Internal Part NumberEIS-V110A8E300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8E300BF
Related LinksV110A8, V110A8E300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8E300BF Details Description
Related parts for V110A8E300BF
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.3PF 50V 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 150A I4-PAC-5 datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 2% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
ADAPTER X/F 7MM/SMA 18GHZ datasheet.pdf