Vicor Corporation V110A8E300BF
V110A8E300BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A8E300BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8E300BF.pdf
Availability of V110A8E300BF
QUANTITY
V110A8E300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8E300BF
Internal Part NumberEIS-V110A8E300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8E300BF
Related LinksV110A8, V110A8E300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8E300BF Details Description
Related parts for V110A8E300BF
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 1000W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
HEAT SINK PASSIVE BGA SPREAD CLP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
MICRO 9C P /11 10CR 36" NI datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf