Vicor Corporation V110A8H300BL2
V110A8H300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8H300BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8H300BL2.pdf
Availability of V110A8H300BL2
QUANTITY
V110A8H300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8H300BL2
Internal Part NumberEIS-V110A8H300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8H300BL2
Related LinksV110A8, V110A8H300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8H300BL2 Details Description
Related parts for V110A8H300BL2
CONN HEADR BRKWAY .100 46POS R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 44V SNT-4A datasheet.pdf
250UF 250V 25.7X79.8 85C AXI datasheet.pdf