Vicor Corporation V110A8H300BN3
V110A8H300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8H300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8H300BN3.pdf
Availability of V110A8H300BN3
QUANTITY
V110A8H300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8H300BN3
Internal Part NumberEIS-V110A8H300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8H300BN3
Related LinksV110A8, V110A8H300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8H300BN3 Details Description
Related parts for V110A8H300BN3
IC ISOMODEM LINE-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM DSO-14 datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED GREEN 4MM OVAL T/H datasheet.pdf