Vicor Corporation V110A8M200BG3
V110A8M200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8M200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8M200BG3.pdf
Availability of V110A8M200BG3
QUANTITY
V110A8M200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8M200BG3
Internal Part NumberEIS-V110A8M200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8M200BG3
Related LinksV110A8, V110A8M200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8M200BG3 Details Description
Related parts for V110A8M200BG3
THYRISTOR 220V 250A SMB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 350MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
IC CPU FREQ GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
26+26 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf