Vicor Corporation V110A8M300BS2
V110A8M300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8M300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8M300BS2.pdf
Availability of V110A8M300BS2
QUANTITY
V110A8M300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8M300BS2
Internal Part NumberEIS-V110A8M300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8M300BS2
Related LinksV110A8, V110A8M300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8M300BS2 Details Description
Related parts for V110A8M300BS2
RES ARRAY 13 RES 51 OHM 14SOIC datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 16:1 24TSSOP datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CGRID SMT HDR 30 SAU 8CKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf