Vicor Corporation V110A8T200BF3
V110A8T200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8T200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8T200BF3.pdf
Availability of V110A8T200BF3
QUANTITY
V110A8T200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8T200BF3
Internal Part NumberEIS-V110A8T200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8T200BF3
Related LinksV110A8, V110A8T200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8T200BF3 Details Description
Related parts for V110A8T200BF3
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
ADAPTER 672-FPBGA LATTICEXP2 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1900UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 6A datasheet.pdf