Vicor Corporation V110A8T200BG
V110A8T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A8T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8T200BG.pdf
Availability of V110A8T200BG
QUANTITY
V110A8T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8T200BG
Internal Part NumberEIS-V110A8T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8T200BG
Related LinksV110A8, V110A8T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8T200BG Details Description
Related parts for V110A8T200BG
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 120VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 24" RG-179 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 70POS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 7.3A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP 2.2 UF 20% 50 V datasheet.pdf