Vicor Corporation V110A8T200BG2
V110A8T200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A8T200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8T200BG2.pdf
Availability of V110A8T200BG2
QUANTITY
V110A8T200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8T200BG2
Internal Part NumberEIS-V110A8T200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8T200BG2
Related LinksV110A8, V110A8T200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8T200BG2 Details Description
Related parts for V110A8T200BG2
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 16TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 60POS R/A AU datasheet.pdf
IC REGISTERD TRCVR 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-18V 2.8A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CABLE 50COND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf