Vicor Corporation V110A8T300BG
V110A8T300BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A8T300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W
Datasheet Download
V110A8T300BG.pdf
Availability of V110A8T300BG
QUANTITY
V110A8T300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8T300BG
Internal Part NumberEIS-V110A8T300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)37.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8T300BG
Related LinksV110A8, V110A8T300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8T300BG Details Description
Related parts for V110A8T300BG
IC OTP 512KBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
33UF 63V 6,3X11 datasheet.pdf