Vicor Corporation V110C12M100B2
V110C12M100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C12M100B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V110C12M100B2.pdf
Availability of V110C12M100B2
QUANTITY
V110C12M100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C12M100B2
Internal Part NumberEIS-V110C12M100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C12M100B2
Related LinksV110C1, V110C12M100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C12M100B2 Details Description
Related parts for V110C12M100B2
HEAT SHRINK BLK 1/4" X 6" 14PC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
T5009 SPARE STANDARD ACTUATOR datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf