Vicor Corporation V110C12M100BL3
V110C12M100BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C12M100BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V110C12M100BL3.pdf
Availability of V110C12M100BL3
QUANTITY
V110C12M100BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C12M100BL3
Internal Part NumberEIS-V110C12M100BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C12M100BL3
Related LinksV110C12, V110C12M100BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C12M100BL3 Details Description
Related parts for V110C12M100BL3
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 310UF 30V AXIAL datasheet.pdf
DEV KIT PRM220 915MHZ U.FL datasheet.pdf
INTEMATIX CHROMALIT CANDLE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 230MA 6.56 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC LED DVR CURR MODE 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf