Vicor Corporation V110C12M100BN3
V110C12M100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C12M100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V110C12M100BN3.pdf
Availability of V110C12M100BN3
QUANTITY
V110C12M100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C12M100BN3
Internal Part NumberEIS-V110C12M100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C12M100BN3
Related LinksV110C12, V110C12M100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C12M100BN3 Details Description
Related parts for V110C12M100BN3
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
SUPERVISOR 5V WATCHDOG 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 160MA SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf