Vicor Corporation V110C12T100BL2
V110C12T100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C12T100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V110C12T100BL2.pdf
Availability of V110C12T100BL2
QUANTITY
V110C12T100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C12T100BL2
Internal Part NumberEIS-V110C12T100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C12T100BL2
Related LinksV110C12, V110C12T100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C12T100BL2 Details Description
Related parts for V110C12T100BL2
IC ADC 2CH 24BIT 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 36-SSOP datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR PREC 28-VFQFPN datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
T1/E1 TRANSFORMER,DUAL AN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 120A SOT-227 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
Low Cost, 300 MHz Voltage Feedback Amplifiers IC datasheet.pdf