Vicor Corporation V110C15C100B3
V110C15C100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C15C100B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V110C15C100B3.pdf
Availability of V110C15C100B3
QUANTITY
V110C15C100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C15C100B3
Internal Part NumberEIS-V110C15C100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C15C100B3
Related LinksV110C1, V110C15C100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C15C100B3 Details Description
Related parts for V110C15C100B3
SIDACTOR 4CHP 75/150V 150A MS013 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 163MA 7.5 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILTERED DP 6A datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf