Vicor Corporation V110C15M100B2
V110C15M100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C15M100B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V110C15M100B2.pdf
Availability of V110C15M100B2
QUANTITY
V110C15M100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C15M100B2
Internal Part NumberEIS-V110C15M100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C15M100B2
Related LinksV110C1, V110C15M100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C15M100B2 Details Description
Related parts for V110C15M100B2
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
SL 5.08HC/17/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MINIMC MOD TP-TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1.0UF 6.3V 0402 datasheet.pdf