Vicor Corporation V110C15M100BS3
V110C15M100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C15M100BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V110C15M100BS3.pdf
Availability of V110C15M100BS3
QUANTITY
V110C15M100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C15M100BS3
Internal Part NumberEIS-V110C15M100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C15M100BS3
Related LinksV110C15, V110C15M100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C15M100BS3 Details Description
Related parts for V110C15M100BS3
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
Q SET-13 5/3 VERB datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf