Vicor Corporation V110C24E100BG
V110C24E100BG picture photo
Mfg. Part Number
V110C24E100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V110C24E100BG.pdf
Availability of V110C24E100BG
QUANTITY
V110C24E100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C24E100BG
Internal Part NumberEIS-V110C24E100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C24E100BG
Related LinksV110C2, V110C24E100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C24E100BG Details Description
Related parts for V110C24E100BG
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 692MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf