Vicor Corporation V110C24T100B3
V110C24T100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C24T100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W
Datasheet Download
V110C24T100B3.pdf
Availability of V110C24T100B3
QUANTITY
V110C24T100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C24T100B3
Internal Part NumberEIS-V110C24T100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C24T100B3
Related LinksV110C2, V110C24T100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C24T100B3 Details Description
Related parts for V110C24T100B3
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 8X3MM VAPO 3VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
STAT BAG MET-IN 10"X26"OPN datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AB datasheet.pdf
RES 3M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf