Vicor Corporation V110C36H100BG
V110C36H100BG picture photo
Mfg. Part Number
V110C36H100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V110C36H100BG.pdf
Availability of V110C36H100BG
QUANTITY
V110C36H100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C36H100BG
Internal Part NumberEIS-V110C36H100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C36H100BG
Related LinksV110C3, V110C36H100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C36H100BG Details Description
Related parts for V110C36H100BG
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 16A TO-3PF datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK 4CONT DIN 6MM BLACK datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 8POS datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER ST datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf