Vicor Corporation V110C36M100BF2
V110C36M100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C36M100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V110C36M100BF2.pdf
Availability of V110C36M100BF2
QUANTITY
V110C36M100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C36M100BF2
Internal Part NumberEIS-V110C36M100BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C36M100BF2
Related LinksV110C36, V110C36M100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C36M100BF2 Details Description
Related parts for V110C36M100BF2
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf
CRIMP CONTACT FEMALE 20A 4MM datasheet.pdf
3PDT ON-ON HI CAP SCREW TERMINAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 36V 1.67A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO214AC datasheet.pdf