Vicor Corporation V110C36M100BL2
V110C36M100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C36M100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
V110C36M100BL2.pdf
Availability of V110C36M100BL2
QUANTITY
V110C36M100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C36M100BL2
Internal Part NumberEIS-V110C36M100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C36M100BL2
Related LinksV110C36, V110C36M100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C36M100BL2 Details Description
Related parts for V110C36M100BL2
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD 1X2 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 16V R2H 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AM/FM ANT HI RANGE 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 2POS CRIMP datasheet.pdf