Vicor Corporation V110C3V3E50BL2
V110C3V3E50BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3E50BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3E50BL2.pdf
Availability of V110C3V3E50BL2
QUANTITY
V110C3V3E50BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3E50BL2
Internal Part NumberEIS-V110C3V3E50BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3E50BL2
Related LinksV110C3V, V110C3V3E50BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3E50BL2 Details Description
Related parts for V110C3V3E50BL2
CONN HEADER 32POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 1500A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf