Vicor Corporation V110C3V3E50BL3
V110C3V3E50BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3E50BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3E50BL3.pdf
Availability of V110C3V3E50BL3
QUANTITY
V110C3V3E50BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3E50BL3
Internal Part NumberEIS-V110C3V3E50BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3E50BL3
Related LinksV110C3V, V110C3V3E50BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3E50BL3 Details Description
Related parts for V110C3V3E50BL3
IC INVERTER DUAL 4,2-INPUT 16DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD TIN 86POS datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METAL BLENDING ROLL 3"X30' S MED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 250W datasheet.pdf