Vicor Corporation V110C3V3H50BS
V110C3V3H50BS picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3H50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3H50BS.pdf
Availability of V110C3V3H50BS
QUANTITY
V110C3V3H50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3H50BS
Internal Part NumberEIS-V110C3V3H50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3H50BS
Related LinksV110C3, V110C3V3H50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3H50BS Details Description
Related parts for V110C3V3H50BS
CAP TRIMMER 1.5-5PF 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
TIMER SPDT 5A 60PCS KIT datasheet.pdf
STRAIGHT BAR NOZZLE 320MM datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 38KHZ T.VIEW4 datasheet.pdf