Vicor Corporation V110C3V3M50BG
V110C3V3M50BG picture photo
Mfg. Part Number
V110C3V3M50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V110C3V3M50BG.pdf
Availability of V110C3V3M50BG
QUANTITY
V110C3V3M50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C3V3M50BG
Internal Part NumberEIS-V110C3V3M50BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79.8%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C3V3M50BG
Related LinksV110C3, V110C3V3M50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C3V3M50BG Details Description
Related parts for V110C3V3M50BG
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ANT SQUINT WIDE BAND RP SMA datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 320OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-2001 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SQP5 33K 5% MTL FLM datasheet.pdf