Vicor Corporation V110C48C100BN2
V110C48C100BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C48C100BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V110C48C100BN2.pdf
Availability of V110C48C100BN2
QUANTITY
V110C48C100BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C48C100BN2
Internal Part NumberEIS-V110C48C100BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C48C100BN2
Related LinksV110C48, V110C48C100BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C48C100BN2 Details Description
Related parts for V110C48C100BN2
SWITCH KNOB ILLUM 3POS DPST BLUE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BA ACT PLAN R=38 FOR 161 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V Y5V 0805 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf