Vicor Corporation V110C48M100B2
V110C48M100B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C48M100B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V110C48M100B2.pdf
Availability of V110C48M100B2
QUANTITY
V110C48M100B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C48M100B2
Internal Part NumberEIS-V110C48M100B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C48M100B2
Related LinksV110C4, V110C48M100B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C48M100B2 Details Description
Related parts for V110C48M100B2
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
BOX ALUMINUM GRAY 6"L X 5"W datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
OSC MEMS 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf