Vicor Corporation V110C48M100BS
V110C48M100BS picture photo
Mfg. Part Number
V110C48M100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W
Datasheet Download
V110C48M100BS.pdf
Availability of V110C48M100BS
QUANTITY
V110C48M100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C48M100BS
Internal Part NumberEIS-V110C48M100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C48M100BS
Related LinksV110C4, V110C48M100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C48M100BS Details Description
Related parts for V110C48M100BS
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC SWIT PWM SMPS CM PENTAWATT5 datasheet.pdf
IC PWR DISTRIBUTION SWITCH 6-MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC COMP DUAL MICRPWR CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 435MA 546 MOHM datasheet.pdf