Vicor Corporation V110C5E75BF
V110C5E75BF picture photo
Mfg. Part Number
V110C5E75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5E75BF.pdf
Availability of V110C5E75BF
QUANTITY
V110C5E75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5E75BF
Internal Part NumberEIS-V110C5E75BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5E75BF
Related LinksV110C, V110C5E75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5E75BF Details Description
Related parts for V110C5E75BF
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A ISOTOP datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 267MHZ 516BGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 590MA 550 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf