Vicor Corporation V110C5E75BF
V110C5E75BF picture photo
Mfg. Part Number
V110C5E75BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5E75BF.pdf
Availability of V110C5E75BF
QUANTITY
V110C5E75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5E75BF
Internal Part NumberEIS-V110C5E75BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5E75BF
Related LinksV110C, V110C5E75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5E75BF Details Description
Related parts for V110C5E75BF
CONN EDGECARD 220POS .050 SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .178M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf