Vicor Corporation V110C5H75BS3
V110C5H75BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V110C5H75BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5H75BS3.pdf
Availability of V110C5H75BS3
QUANTITY
V110C5H75BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5H75BS3
Internal Part NumberEIS-V110C5H75BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5H75BS3
Related LinksV110C5, V110C5H75BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5H75BS3 Details Description
Related parts for V110C5H75BS3
TIP RETAINER FOR THERM THRU TIP datasheet.pdf
BAG SHIELD METAL-IN 4X24 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 21 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
TEE FITTING - IVORY datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf