Vicor Corporation V110C5T75BL2
V110C5T75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C5T75BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5T75BL2.pdf
Availability of V110C5T75BL2
QUANTITY
V110C5T75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5T75BL2
Internal Part NumberEIS-V110C5T75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5T75BL2
Related LinksV110C5, V110C5T75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5T75BL2 Details Description
Related parts for V110C5T75BL2
CAP CER 1000PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 45V datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.3K OHM 4SIP datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/30/180G 3.2 BK datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 1.75 INC datasheet.pdf
EP2.5 SHRD HDR ASSY 18P VERT, GW datasheet.pdf
11 MTE VERTICAL SMT HDR 30 AU datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf