Vicor Corporation V110C8E75BF
V110C8E75BF picture photo
Mfg. Part Number
V110C8E75BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8E75BF.pdf
Availability of V110C8E75BF
QUANTITY
V110C8E75BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8E75BF
Internal Part NumberEIS-V110C8E75BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8E75BF
Related LinksV110C, V110C8E75BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8E75BF Details Description
Related parts for V110C8E75BF
EVAL BOARD SUPER SUB-CUB SERIES datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 32A datasheet.pdf
PROGRAMMING CABLE RS232 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 36A TO-247 datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SW COMPONENT PART datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf