Vicor Corporation V110C8H75B2
V110C8H75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8H75B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8H75B2.pdf
Availability of V110C8H75B2
QUANTITY
V110C8H75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8H75B2
Internal Part NumberEIS-V110C8H75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8H75B2
Related LinksV110C, V110C8H75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8H75B2 Details Description
Related parts for V110C8H75B2
CONN SOCKET IDC 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE SKT datasheet.pdf
TIMER POWER OFF DELAY W/RESET datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE 100V 9SIP datasheet.pdf